Mit javasoljak a betegeimnek, ha lelki támogatásra is szükségük van?
Bizonyos helyzetekben a szomatikus orvoslás nem mindig elegendő, így a betegeknek az orvosi segítségen túl, egyéb lelki támogatásra is szükségük lehet. Egy betegséggel való megküzdés a legtöbb esetben komoly lelki terhet jelent a páciensek számára, ami jelen helyzetben a koronavírus esetén különösen nehéz, hiszen a betegeknek nem csak az esetleges fájdalommal, rosszulléttel és halálfélelemmel kell megküzdeniük, hanem mindezt a szeretteiktől, azaz a társas támasztól megfosztva kell végigcsinálniuk, ami igencsak embert próbáló feladat. Míg sokaknak a több hetes elszigeteltséggel járó karantén jelent kihívást, addig másoknál a vírus miatt megváltozott élethelyzetük pl. anyagi vagy lakhatási nehézségek jelentenek extra problémát.
A 21. század előnye: telefonos és online konzultáció
Szerencsére napjainkban egyre több konzultációs lehetőség kínálkozik akár telefonon, akár a virtuális térben. A telefonos segítségnyújtás például öngyilkossági hajlam, dohányzásról való leszokás vagy egyéb függőségek esetén már hosszú évek óta jól bevált gyakorlat. Dohányzás esetében például a hat alkalomból álló telefonos leszokástámogató program bizonyítottan hatékony módja a leszokásnak, és éppen olyan hatékony, mint a személyes konzultáció. Más esetekben a telefonos konzultációk tökéletes lehetőséget kínálnak az információátadásra, a támogatásra, valamint a krízisintervencióra.
Ezenkívül manapság már online is lehetőségünk van pszichológussal, pszichiáterrel vagy egyéb mentálhigiéniás szakemberrel beszélni. A vírusnak köszönhetően ezek a lehetőségek csak tovább bővültek, azaz újabb szoftvereket fejlesztettek, amelyek megkönnyítik a kommunikációt. Egyre többen tartanak csoportos relaxációkat, önsegítő csoportokat, illetve már azok a szakemberek is átálltak az online formára, akik korábban esetleg hallani sem akartak róla.
Konkrét lehetőségek
A lehetőségek skálája tehát széles, amelyek között találunk ingyenes, illetve fizetős szolgáltatásokat is. Fontos kiemelni, hogy az önkéntes munkát végző segítőknek nincs feltétlenül kapacitásuk egy hosszabb, komplex terápiás folyamatot lebonyolítani, így ezek elsősorban tájékozódásra, valamint azonnali, gyors segítségnyújtásra, elirányításra alkalmasak. Ha valaki hosszabb terápiát igényelne, azoknak inkább a fizetős, online lehetőségek között érdemes válogatni.
Ingyenes:
- Telefonos lelki segély - 116-123
- Sürgős esetekben 24 órában hívható segélyhívó - 112
- Kék Vonal ingyenes hívható anonim segélyvonal gyerekeknek és 24 éven aluli fiataloknak - 116-111
- Pszi Pont: Önkéntes pszichológiai segítők a COVID-19 járvány kapcsán - http://pszi.hu
- Segítőháló - https://segitohalo.hu/temak-lista/covid19/
- meghallgatunk.online - https://meghallgatunk.online
- Reikon Pszichológiai Központ - https://www.reikonpszichologia.hu/koronavirus-jarvany-alatti-projekte
Fizetős:
- Pszichológuskereső - https://pszichologuskereso.hu
- Mindennapi Pszichológia – http://mipszi.hu/pszichologuskereso
- Medicall - https://medicall.cc
- DokiApp - https://dokiapp.hu
Lőrincz-Erdélyi Krisztina pszichológus
Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft.
1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park „A” Épület
Tel.: +36-1-488-3700
www.pfizer.hu
Anyag lezárás dátuma: 2020.05.21.
PP-PCU-HUN-0005