Milyen alkalmazást ajánlhat betegének? Mobil appok migrénben szenvedő betegeknek
A technológia példátlan ütemben halad előre, az egészségügyi ellátásban digitális forradalom zajlik, mind hardver, mind szoftver vonalon.1 Az Egészségügyi Világszervezet szerint a mobilegészségügy (mobilalkalmazás, eszköz vagy mobil, hordozható technológia) az e-egészségügy része.2 Az Európai Bizottság szerint a mobilegészségügy piacát támogató vezeték nélküli előfizetések száma világszerte meghaladja a 6 milliárdot. Több, mint 318.000 egészségügyi alkalmazás érhető el napjainkban a különböző platformokon, melyből látható, hogy a mobilegészségügy rohamosan fejlődő, ígéretes terület.3,4
Az egészségügyi ellátás “hagyományos” körülményei között a betegek nem vesznek részt saját betegségük kezelésében. 2009 táján Dr. Tom Ferguson azonban olyan e-betegekről beszélt, akik magukat egyenlőnek, elkötelezettnek és saját ellátásukkal kapcsolatos döntések meghozatalában aktív résztvevőként tekintenek magukra.1
Olyan krónikus állapotokban (diabétesz, hipertónia, migrén, neuropathia) használható mobil applikációkat gyűjtöttünk össze, melyek mindegyike korábban nem látott segítséget nyújthat azoknak, akik megfelelő egészségtudatossággal rendelkeznek saját betegségüket illetően. Az ezekhez hasonló szolgáltatások elősegíthetik a korai diagnózist, minőségibb kezelést, javítja a betegség tudatosságot és segíthet a megelőzésben. Sőt, az egészségügyi rendszer hatékonyabbá válik, hiszen az egészségügyi szakemberek az adatok hozzáférésével és az információk elemzésével töltött idő nagy részét megtakaríthatják.3
Migrén alkalmazások
A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz a világon. Magyarországon 1-1,2 millió migrénben szenvedő beteggel kell számolnunk.5 Ezért is fontos az olyan alkalmazások használata, amelyek ha csekély mértékben is, de segítik az érintetteket és a kezelésben részt vevőket. Az Egyesült Államokban a migrén miatti munkából való kiesés 36 millió munkanap évente, a csökkent hatékonysággal ledolgozott napok száma 70 millió nap/év. Ezen adatokat Magyarországra vetítve 1,4 millió a migrén miatti munkanap kiesés, 2,8 millió a csökkent hatékonysággal ledolgozott munkanap. 2005-ös adatok szerint az Európai Unióban a neurológiai betegségek közül a migrén jár a legnagyobb, évi 27 milliárd eurós költséggel.5
Sajnos magyar nyelven nem sok alkalmazás érhető el, de alábbiak könnyen kezelhetőek, segítségükkel az azonosított migrén minták segíthetik az orvost annak meghatározásában, hogy milyen típusú fejfájással állunk szemben, és hogy a kezelés mely módszere a legkedvezőbb.
- Migrén napló® (iOS) - [HUN/ENG]
Az alkalmazásban feljegyezhető az összes migrén: mikor és hol jelentkezett, milyen volt az időjárás, mennyi gyógyszert kellett bevenni stb. A napló segítségével látható lesz, hogy milyen sűrűn jelentkezik a migrén, milyen az erőssége, az információ átadható az orvosnak, látható lesz a gyógyszerbevételek mennyisége és esetleg rá lehet jönni a kiváltó okra. Az alkalmazásban lehetőség van bővített funkciók használatára: iCloud adatmentés, gyógyszer rögzítése, statisztikák megtekintése. Ezek a funkciók előfizetéshez kötöttek, melyet 14 napon keresztül ingyen ki lehet próbálni. Természetesen az alkalmazás az előfizetés nélkül is teljes körűen használható! Magyar és angol nyelven is elérhető.
A Migraine Buddy az első számú mobilalkalmazás a migrén és fejfájás nyomon követésére, rögzítésére, de segítséget nyújt a kezelésben is. Neurológusokkal és adattudósokkal közösen tervezték. Több mint 2,2 millió ember használja az alkalmazást. A Migraine Buddy nem csupán egy migrén napló, hanem segít a roham gyors felismerésében és azonosításában, ideértve a kiváltó okokat, tüneteket, gyógyszereket, gyakoriságot, időtartamot, a fájdalom intenzitását, a helyét és az egyéb életmódbeli tényezőket. Ezenkívül segít nyomon követni a migrén mindennapi életre gyakorolt hatását. Az alkalmazás könnyen értelmezhető összefoglalókat készít, melyet bárkivel megoszthatunk. Ingyenes, angol nyelvű alkalmazás.
Az applikáció értesítést küld, ha fejfájást okozó front érkezik. Már 6-7 nappal előre megláthatjuk, ha érkezik a légnyomás változás, sőt, tippeket is ad, hogy mikkel érdemes felkészülni, hogy megelőzzük a napok múlva várható fejfájást. Sőt, az alkalmazás fejlesztői még egy interneten megvásárolható füldugót is kifejlesztettek, amely “kiszűri” a légnyomást, ez pedig enyhíti a kialakuló fejfájást. A program jelez akkor is, hogy mikor és hogyan használjuk a füldugót. Ingyenes, angol nyelvű alkalmazás.
- N1-Headache® (iOS) - [ENG]
Az N1-Headache egyedülálló elemző eszköz migrénben szenvedők számára – az amerikai Nemzeti Fejfájás Alapítvány ajánlásával. Úgy tervezték, hogy segítse a gyakori migrén rohamokkal küzdő embereket (tudományos szempontból) felfedezni és megválasztani a mindennapi dolgok egyéni mintázatait. Az alkalmazás digitális jelentést készít, vizuálisan ábrázolja és összehasonlítja a különböző adatokat (a kezelés, életmód, környezet, hangulat vagy tevékenység változásait) és segít megállapítani, hogy mindezek hogyan befolyásolhatják migrénjét. A személyes analitikai jelentést megoszthatjuk orvosunkkal. Ingyenes, angol nyelvű alkalmazás.
A Migraine Monitor alkalmazás nem csupán egy eszköz a fejfájás súlyosságának, időtartamának és kiváltó tényezőinek nyomon követéséhez, hiszen lehetővé teszi az orvos és az egyéb fejfájásban szenvedők egymással anonim módon kapcsolatba léphessenek. A könnyen olvasható jelentések megoszthatóak másokkal. Napi információkat kaphatunk, amelyek segítenek a fejfájás ellenőrzés alatt tartásában, például híreket, tippeket és inspirációkat. Az applikációt neurológusok tervezték és az amerikai Nemzeti Fejfájás Alapítvány is ajánlja. Ingyenes, angol nyelvű alkalmazás.
Irodalomjegyzék
- Meskó B, Drobni Z, Bényei É, Gergely B, Győrffy Z. Digital health is a cultural transformation of traditional healthcare. mHealth 2017;3:38.
- mHealth - New horizons for health through mobile technologies. World Health Organization 2011. Elérhető: https://www.who.int/goe/publications/goe_mhealth_web.pdf? (utolsó megtekintés dátuma: 2020.07.24.)
- mHealth, what is it? - Infographic. European Commission 2014. Elérhető: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/mhealth-what-it-infographic (utolsó megtekintés dátuma: 2020.07.24.)
- The Growing Value of Digital Health - Evidence and Impact on Human Health and the Healthcare System Institute Report. The IQVIA Institute 2017. Elérhető: https://www.iqvia.com/insights/the-iqvia-institute/reports/the-growing-value-of-digital-health (utolsó megtekintés dátuma: 2020.07.24.)
- EüM szakmai protokoll az elsődleges fejfájások klasszifikációjáról, a migrén epidemiológiájáról, a fejfájásban szenvedő betegek kivizsgálási stratégiájáról és az elsődleges fejfájások kezeléséről (és a fejfájás centrumok kritériumairól). Neurológiai Szakmai Kollégium 2011. Elérhető: https://kollegium.aeek.hu/Download/Download/251 (utolsó megtekintés dátuma: 2020.07.24.)
PP-PCU-HUN-0034
Anyaglezárás dátuma: 2020.08.06.