Hírarchívum
Vírus ide vagy oda, az egészségügyi dolgozó is ember. Hiába a segítés a hivatása, ettől függetlenül ugyanolyan családi, magánéleti, karrierrel kapcsolatos vagy egyéb problémákkal küzdhet, mint bárki más.
A tapasztalatok szerint azonban a betegek körében elsöprően népszerű a videokonzultáció lehetősége, ez tekinthető ma a leginkább innovatív csatornának.
Telemedicina trendek
A mindennapi élethelyzetekben jelentkező feszültség, stressz megjelenik az érzéseinkben, gondolatainkban, sőt hatással van viselkedésünkre és fizikai állapotunkra is. Az alábbi gyakorlatok jó szolgálatot tehetnek a koronavírus utáni időkben is.
Egy betegséggel való megküzdés a legtöbb esetben komoly lelki terhet jelent a páciensek számára, hiszen a betegeknek nem csak az esetleges fájdalommal, rosszulléttel és halálfélelemmel kell megküzdeniük, hanem mindezt a szeretteiktől, azaz a társas támasztól megfosztva kell végigcsinálniuk.
Újabb nagy előrelépés a vakcina fejlesztésben
Globális vállalással, önkéntes szolgálat elindításával és pénzadománnyal segíti a Pfizer a járvány elleni küzdelmet
COVID-19 információ
A két vállalat az egész világot érintő COVID-19 elleni vakcina kifejlesztésének felgyorsításán dolgozik
Orvosok, ápolók, gyógyszerészek és más egészségügyi dolgozók figyelmébe
2010 óta az USA-ban számos nem K-vitamin antagonista típusú orális antikoaguláns (NOAC) került forgalomba. A cikk szerzői a pitvarfibrilláló betegek orális antikoaguláns (OAC) terápiájának megválasztásával kapcsolatos trendeket, illetve ezek demográfiai és klinikai paraméterekkel való összefüggését vizsgálták.
Eltérő NOAC-ok hatékonyságával és biztonságoságával kapcsolatos összehasonlító vizsgálat eredménye a kiújuló VTE és a súlyos vérzéses események szempontjából VTE-ben szenvedő betegek körében.
Az orális antikoaguláns (OAC) megválasztása és a protonpumpa-inhibitorok (PPI) egyidejű alkalmazása nagyban befolyásolhatja a felső gasztrointesztinális (GI) vérzés kockázatát. Egy amerikai vizsgálatban több mint másfél millió betegnél hasonlították össze NOAC-ok és K-vitamin antagonista típusú orális antikoaguláns +/- PPI kezelés mellett jelentkező és hospitalizációt igénylő felső GI vérzés incidenciáját.
A pitvarfibrilláló betegek esetében a stroke és a kardiális eredetű szisztémás embolizáció primer profilaxisára ajánlott orális antikoagulálás feltételezhetően előnyökkel jár a vénás tromboembóliák (VTE) kivédése tekintetében is. A jelen retrospektív kohorsz vizsgálatban elsőként tanulmányozták azt, hogy az antikoagulált pitvarfibrilláló betegeknél a későbbi VTE kockázata összefügg-e az alkalmazott OAC (orális antikoaguláns) típusával.
A nonvalvuláris pitvarfibrillációban (NVPF) szenvedő betegek körében a direkt orális antikoaguláns kezelés alapvető fontossággal bír a stroke prevenciója érdekében. A referált vizsgálatban a gyógyszerváltás és -megszakítás arányát vizsgálták az USA-ban a három leggyakrabban alkalmazott NOAC (nem K-vitamin antagonista típusú orális antikoaguláns) esetében.
Ajánlás védőoltások ütemezésére 1-2 éves kor között
Az orális antikoagulánsok hatásossága és biztonságossága nonvalvuláris pitvarfibrillációban szenvedő betegeknél.