Applikációk és a krónikus kórképek
A krónikus betegeknek sem kell mindenáron az orvosi rendelők székeit koptatni
A mostani járványhelyzet kicsit átalakította az emberek gondolkodását, talán hosszú távon is változtatott azon a régi beidegződésen, hogy mindenáron ragaszkodjunk a személyes orvos-beteg találkozásokhoz. Az egészség védelmével kapcsolatos applikációk például abban lehetnek nagyon jó segítői ennek a szemléletváltásnak, hogy – főleg krónikus betegségek esetén – ne kelljen rendszeresen a rendelőkbe járni, ott akár fél napokat eltölteni, csak hogy biztonságban tudjuk magunkat. Az eddigi megszokott menetrend helyett, ilyen eszközök segítségével maga az orvos is folyamatos kontroll alatt tudhatja a betegét.
Csaknem valamennyi orvosi területre beférkőzött a virtuális világ, valamennyi szakmában vannak olyan eszközök, amelyek kimondottan a betegeknek szólnak, vannak, amelyek az orvos-beteg kooperációját és vannak, amelyek közvetlenül a szakmai munkát támogatják.
Kardiológia: a szív- és érrendszeri betegségek a virtuális térben
„Talán ez az egyik olyan terület, ahol a legegyszerűbb okosórától kezdve szinte valamennyi egészségügyi applikáció hasznos információt nyújthat. Hiszen egyrészt minden olyan jelzés, vagy rögzített adat, amelyet ezekkel az eszközökkel nyerünk, szinte biztosan ezeknek a betegségeknek valamelyik rizikófaktorát vagy tünetét érinti. Legyen az a testsúly, a dohányzás, a mozgás, a pulzus, vagy vérnyomás, vagy akár az alvási szokásaink. Még egy egészséges embernél is azonnal jelzi, ha mondjuk fellép egy szívritmuszavar vagy túl magas a pulzusszám, nem beszélve a konkrétan életmentő appokról, amelyek jelentősen felgyorsítják az ellátást (pontos információt adnak a rosszullét helyéről) ezzel pedig növelik a túlélés esélyét. Mindezek mellett viszont van rengeteg applikáció, amely már speciálisan a betegségek megelőzését, gyors detektálását, illetve nyomon követését segítik. De akár ide tartozik, mondjuk egy cukorbeteg páciens gondozása is, mert jelentős hányaduk küzd szív- és érrendszeri betegséggel és valamennyien veszélyeztettek is az előbbire”– mondja dr. Gellér László professzor, a Városmajori Klinika osztályvezetője, aki két érdekes eszközről is beszél, ami teljesen új lehetőséget ad az orvostudomány kezébe.
„Ezen túl nagyon izgalmas új megoldások találhatóak a legújabb generációs pacemakerekben, illetve defibrillátor-pacemakerekben. Ezek a szoftverek lehetővé teszik, hogy ne csak a szívritmuszavarokat, hanem például a szívelégtelenség kapcsán kialakuló testfolyadék felszaporodást is mérjék, ezzel lehetőséget adva az akut helyzetek azonnali felismerésére és a paciensek soron kívüli kontrolljára, amivel esetleg egy ambuláns gyógyszeres optimalizálás segítségével egy kórházi befekvést válthatunk ki, mert időben léptünk.” —teszi még hozzá a szakember.
1. Betegségmegelőzés, kockázat felismerés – digitális eszközök és alkalmazások
A sportoláshoz használt okosórák alkalmasak a pulzus és vérnyomás értékek mérésére, ezek azonban nem minősülnek orvostechnikai eszköz által hitelesített adatoknak, néha pedig felvetik a fals riasztás veszélyét is.
– Az AppleWatch modellek:
Ezekkel a felhasználó beállíthatja, hogy a kapcsolódó szívműködés-figyelő alkalmazások magas és alacsony pulzusszámmal, illetve szabálytalan szívveréssel kapcsolatos értesítéseket küldjenek. EKG minőségű ritmuscsíkot képes készíteni, amely bizonyos szívritmuszavarok esetén hiteles adatot szolgáltatva segíthet a helyes diagnózis felállításában. Az Apple Watch EKG funkciója az első, amelyik 2018-ban FDA clearance-t kapott a 22 évnél idősebb felhasználók esetén Amerikában, ezzel is bizonyítva, hogy megbízható és biztonságos eszköz például a pitvarfibrilláció diagnosztizálásra.1
– WiWe hordozható EKG készülék:
A magyar fejlesztésű eszköz bárhol, bármikor szinte EKG minőségű szívritmus csíkot képes rögzíteni, melyet a hozzá tartozó alkalmazás orvosi segítség nélkül is kiértékel. Az applikáció ezen felül érzékeli a szívritmus ingadozását, súlyos esetben a pitvarfibrillációt és a szívizom állapotát, de további beépített funkciókkal is rendelkezik, például lépés- és kalóriaszámlálóval, de alkalmas pulzusszám és véroxigén-szint mérésére is. A jelentéseket és a rögzített adatokat a felhasználó készülékén az egészségügyi naplóban tárolja. A kapott eredményeket a felhasználó megoszthatja családtagjaival, de elküldheti orvosának is.
– Alvásfigyelő appok:
Az alvási zavarok, mint az obstruktív alvási apnoe szindróma komoly rizikófaktort jelenthetnek, ezek feltérképezésére számos applikáció közül válogathatunk.
Ilyen a teljes körű alvásmonitorozást kínáló SleepScore (fizetős, Andriod és iOS kompatibilis, angol nyelvű alkalmazás 4,3 pontos értékeléssel), vagy az alvási adatokat követő és egyben alvássegítő SleepCycle (ingyenes próbaverzió, Android és iOS kompatibilis, angol nyelvű, 4,7 pontos alkalmazás). A magyar nyelven is elérhető appok közül kiemelhető az alvási ciklus figyelővel is rendelkező Sleepas Android (ingyenes, Android, 4,5 pontos értékeléssel), de emellett a magyar menüvel rendelkező iOS és Android rendszerű telefonok alváskövető funkciói is hasznosak lehetnek.
- Vérnyomáskezelő alkalmazások:
A vérnyomásértékek rögzítésére, elemzésére és megosztására kifejlesztett alkalmazások széles spektrumából kiemelhető az ingyenes SmartBloodPressure (SmartBP, Android/iOS, angol nyelvű, 4,6 pontos értékeléssel), ahol az adatokat manuálisan is rögzíthetjük, illetve iOS eszközökön egy okos, az Apple Health-szel szinkronizált vérnyomásmérőről is importálhatjuk. Az Android eszközökre szintén ingyenesen letölthető BloodPressureDiary (BP Journal, Android, angol nyelvű, 4,8 pont) az otthoni, saját mérések manuálisan rögzített adatait elemzi és kategorizálja, illetve jelentéseket küld a kezelőorvosnak. Hasonló funkciókkal rendelkezik a Magyar Hypertonia Társaság által fejlesztett, magyar és angol nyelvű, ingyenes Kardionapló alkalmazás (Android / iOS, 3,8 pont), amelyen a vérnyomásértékek mellett a koleszterinszint is naplózható.
– Segítségkérő applikációk:
Az ÉletMentő app, melyet az Országos Mentőszolgálat a Vodafone Magyarországgal közösen hozott létre. Egyik nagy előnye, hogy tárolja az előre feltöltött egészségügyi adatokat, melyeket segélyhívás során a mentők rendelkezésére bocsát, így a fontos tudnivalók azonnal rendelkezésre állnak.
2. Már diagnosztizált betegek követése
Gyógyszerszedésre figyelmeztető appok, melyek az adatok rögzítése után értesítőt küldenek a gyógyszerek bevételének esedékességéről – ezek használata a szív- és érrendszeri betegeknél különösen fontos.
– A kardiológiai rehabilitációt segítő alkalmazások, mint az angol nyelvű, ingyenes SmartCR (Android / iOS, 4 pont), melyben számos mérési adat rögzíthető (iOS készülékeken az Apple Health-szel szinkronizált eszközről is importálható), naplózhatók a gyógyszerek, gyógykezelések, tünetek, illetve számos hasznos gyakorlat és relaxációs módszer leírását is tartalmazza.
-Cukorbetegeknek készült alkalmazások, mint a magyar fejlesztésű, ingyenes Dcont – vércukornapló, mely webes felületén elemzi is a rögzített adatokat (Android / iOS, magyar és angol nyelven, 4,6 pont), vagy az angol nyelvű Diabetes:M (Android / iOS, 4,5 pont), mely naplózás, elemzés, illetve személyes emlékeztetők révén a cukorbetegség teljes körű kontrollálásában segít.
3. Orvosok számára hasznos alkalmazások
– EKG: Az AppleWatch már említett EKG funkciója képes pitvarfibrilláció és egyéb (néha életveszélyes) ritmuszavarok rögzítésére, ezáltal diagnosztikus lehet, ami az időnként rohamokban előforduló ritmuszavarok esetén kiemelten fontos jelentőséggel bír.
– Szívultrahang mobiltelefonnal: Ezek az orvosi diagnosztikát segítik. Gyakorlatilag a kézi ultrahang fejet wireless módon vagy akár kábellel is csatlakoztatjuk a mobil készülékhez. Ilyen például az angol nyelvű, ingyenesen elérhető ClariusUltrasoundScanner (Android / iOS, 4,8 pontos értékelés), mely megjeleníti az ultrahang felvételt a telefon kijelzőjén, ami természetesen rögzíthető és megosztható is egyben.
Hivatkozások:
- Why an Apple Watchwith EKG matters: The FDA has approvedthe EKG feature, meaningtheWatchcan be usedas a medicaldevice. https://www.theverge.com/2018/9/12/17850660/apple-watch-series-4-ekg-electrocardiogram-health-2018 (utolsó megtekintés dátuma: 2020.08.05)
PP-PCU-HUN-0038
Anyaglezárás dátuma: 2020.08.07.